Monthly Archives: Styczeń 2014

Ramsko Jezero – Jezioro Rama

DSC_3930

Jezioro Rama w pobliżu miejscowości Prozor jest jeziorem sztucznym, akumulacyjnym, stworzonym w 1968 roku na niepozornej rzece Rami. Wahania poziomu sięgają 55 m, całe jezioro ma do 95 m głębokości. Wygląda niezwykle malowniczo, oblewając półwysep na którym ulokowana jest chorwacka wioska Šćit. Pierwsze wzmianki o tym miejscu sięgają XII w., w XIII w. osiedlili się tu Franciszkanie.

Wodospady Kravice

Wodospad Kravice

Skręcając w miejscowości Čapljina z drogi E73 na M-6, jadąc w kierunku Ljubuški (skąd zwykle dojeżdża się do Međugorje), w lewo skręca się do wodospadu Kravice. Sam wodospad, chluba Bośniaków, robi niezłe wrażenie – to wodny amfiteatr szeroki na 120 metrów i wysoki na ok 25 metrów.

Jajce

Jajce - Bośnia i Hercegowina, fot. M. Zapora

„Jajce to ważny ośrodek turystyczny – znajdują się tutaj pozostałości starożytnej świątyni Mitry, ruiny fortecy i szczątki obwarowań średniowiecznych, romańska dzwonnica oraz katakumby z kryptą królewską z XV wieku.” Prawda jest jednak taka, że wszyscy przyjeżdżają tu, żeby zobaczyć wodospad na rzece Pliva.

Wodospad Skakavac

Wodospad Skakavac

Skakavac w pobliżu Sarajeva ma 98 metrów wysokości i trzeba się przy nim trochę nachodzić. Samochodem można dojechać całkiem blisko, ale później trzeba zejść na dół, a później wrócić na górę. Na szczęście są schody… no i piękny widok zarówno z góry jak i z dołu.

Počitelj

DSC_4435

Počitelj to niewielka miejscowość na brzegu Neretwy, w sąsiedztwie drogi E73, niedaleko miejscowości Čapljina. Miasteczko zajmuje zbocze wzniesienia, na szczycie którego stoi turecka twierdza. Trudno uwierzyć, że to senne miejsce było kiedyś jednym z bardziej strategicznych fortów Imperium Otomańskiego. Wcześniej, przed 1471 rokiem panowali tu Węgrzy, jeszcze wcześniej Rzymianie.

Blagaj

Bośnia i Hercegowina - Blagaj

W kantonie Hercegovina-Neretva, 7 km od Mostaru, u podnóza góry Bišće w paśmie Velež z głębi ziemi wybija źródło rzeki Buna (Vrelo Bune). Woda meandruje 19 km kresowymi kanałami wewnątrz skał, by w niepozornej miejscowości Blagaj zasilać największe w Europie podziemne źródło wody pitnej.

Okolice Mostaru – Góry Velež

Góry Veleż

Równinę Mostarsko Polje otaczają góry. Na każdą prowadzi trasa widokowa. Jedna z ładniejszych odbija od drogi krajowej E73 i biegnie płaskowyżem gór Velež w kierunku szczytu Brasina. Rozciąga się z niej piękny widok na panoramę Mostaru, szczególnie malowniczo prezentującą się w zachodzącym słońcu.

Mostar

DSC_3822

Mostar jest najbardziej klimatycznym miastem w całej Bośni i Hercegowinie. Wchodząc w turecką zabudowę z czasów średniowiecza, przechodzi się do innego świata. Większość zniszczonych w czasie wojny budynków jest odbudowana, odtworzono też charakterystyczny Stari Most nad Neretwą, używając starych, wyślizganych kamieni, które były jego częścią od 1566 roku, kiedy to zbudowano go w miejsce mostu drewnianego.

Sarajevo

Sarajevo

Dziś Sarajewo to z jednej strony piękne i odremontowane Stare Miasto (Stari Grad), nadal podziurawione i niekiedy straszące Nowe Sarajevo, z licznymi blokami charakterystycznymi dla pokomunistycznych stolic, rozbudowujące się Nowe Miasto (Novi Grad) i biedne Wschodnie Sarajewo zamieszkane przez bośniackich Serbów, należące do Republiki Serbskiej. Po wojnie, poza zniszczonymi blokami pozostał ogromny cmentarz Bare i mieszczące się za lotniskiem muzeum tunelu, przez który w czasie oblężenia dostarczano do miasta wodę, żywność, broń i papierosy.

Banja Luka

DSC_2898

Banja Luka – drugie co do wielkości miasto Bośni i Hercegoviny, stolica i największe miasto Republiki Serbskiej, o bogatej i burzliwej historii sięgającej czasów rzymskich, od XVI do XX w. pod panowaniem najpierw Imperium Otomańskiego, później Austro-Węgier. Ważny ośrodek narodowościowy, centrum przemysłowe i kulturalne. Uzdrowisko (banja oznacza zdrój) przyciągające turystów, położone nad piękną rzeką Vrbas. Odbudowane po trzęsieniu ziemi z 1969 roku, które zniszczyło 80% zabudowań miasta.

Jura Krakowsko – Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska - Polska, fot. M. Zapora

ura Krakowsko – Częstochowska, zwana też Wyżyną Krakowsko-Częstochowską to jedno z najbardziej malowniczych miejsc Polski. W odległości 80 km między Częstochową a Krakowem, teren to wznosi się, to opada. W najwyższych punktach wzniesienia przekraczają 500 m n.p.m. Swą urodę kraina zawdzięcza przede wszystkim licznym skałom wapiennym, wyrastającym z ziemi niekiedy grupami a niekiedy zupełnie pojedynczo, a tzw. ostańce zaskakują wysokością. Szczególnie piękne są Dolinki Krakowskie.

Złoty Potok

Złoty Potok - Polska, fot. M. Zapora

Niedaleko Janowa koło Częstochowy mieści się wieś Złoty Potok. Jest to jedno z bardziej malowniczych miejsc w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej. Swoje źródła ma tu rzeka Wiercica (źródło Zygmunta i Elżbiety), ścieżką można dojść do łukowej skały nazywanej Bramą Twardowskiego. Znajduje się tu jedna z pierwszych pstrągarni w Europie, założona przez Raczyńskich, w pobliżu mieści się ich pałac (niestety zdewastowany i niedostępny dla zwiedzających).

Szlak Orlich Gniazd – Olsztyn

Zamek Olsztyn - Polska, fot. M. Zapora

Najbliższe Częstochowy Orle Gniazdo, bo oddalone o zaledwie 15 km, znajduje się w Olsztynie. Warownia, o której pierwsza wzmianka pojawia się w 1306 roku mieściła się w Przemiłowicach. W XIV w. wzmocniona i rozbudowana przez Kazimierza Wielkiego była największą warownią z Orlich Gniazd. Do dziś zachowały się dwie wieże – cylindryczny stołp i kwadratowa wieża Starościańska. Pozostały fragmenty murów budynków gospodarczych, piwnic, kuźnicy i dymarek. Ruiny są udostępnione do zwiedzania. Roztacza się z nich piękny widok na Olsztyn i okolice.

Szlak Orlich Gniazd – Pieskowa Skała

Pieskowa Skała - Polska, fot. M. Zapora

Pierwsza wzmianka o zamku na Pieskowej Skale w dolinie Prądnika sięga 1315 roku. Zamek królewski wybudowany przez Kazimierza III Wielkiego, jako jedno z Orlich Gniazd, należał najpierw do rodów Szafrańców, później Zebrzydowskich, Wielopolskich i Miroszewskich. W utworzonych pod zamkiem stawach hodowano niegdyś karpie, szczupaki i karasie, a później, do 1993 roku pstrągi tęczowe. W pobliżu znajduje się Maczuga Herkulesa, zwana też Czarcią Skałą lub Sokolicą, najbardziej rozpoznawalna skała Ojcowskiego Parku Krajobrazowego.

Szlak Orlich Gniazd – Mirów i Bobolice

Mirów - Polska, fot. K. Meger

Zjeżdżając w prawo z drogi Żarki – Lelów w okolicy Niegowej dojeżdża się do dwóch XIV-wiecznych zamków. Oddalone od siebie od zaledwie 1,5 km, zamek rycerski Mirów i zamek królewski Bobolice podobno łączy podziemny tunel. Na pewno jednak z zamku do zamku można dojechać drogą lub przejść się spacerem wśród malowniczych ostańców. Widoki na okolice są przepiękne, a wapienne skały o wysokości 5-30 m przyciągają amatorów wspinaczki.

Szlak Orlich Gniazd – Zamek Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec - Polska, fot. M. Zapora

W pobliżu miejscowości Ogrodzieniec, we wsi Podzamcze stoi jeden z najlepiej zachowanych zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Pierwsza budowla stanęła na Górze Zamkowej jeszcze za panowania Bolesława Krzywoustego. Zamek był niszczony przez tatarów i szwedów, odbudowywany, wielokrotnie przechodził z rąk do rąk, by w końcu po II wojnie światowej zostać znacjonalizowanym i udostępnionym dla zwiedzających w formie tzw. „trwałej ruiny”.

Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska - Polska, fot. K. Meger

Powstanie tego ciekawego i niesamowitego miejsca wiąże się bezpośrednio z działalnością człowieka, a w szczególności z rozwojem przemysłu w XVIII i XIX w. głównie hutnictwa oraz górnictwa. Wzrost zapotrzebowania na wodę, wycinka lasów, spowodowały znaczne obniżenie się poziomu wód gruntowych, a w efekcie zahamowanie rozwoju roślinności i powstanie licznych obszarów piaszczystych przypominających pustynie. Obecnie obszar

Podwodny Adriatyk na Wyspie Korčula

K. Meger

Wyspa Korčula jedna z piękniejszych i większych wysp środkowej Dalmacji – choć co roku jest celem wielu wycieczek turystów z całej Europy, zachowała swój spokojny wypoczynkowy charakter. Głównie dlatego, że na wyspie istnieją wyłącznie dwa duże ośrodki turystyczne – Vela Luka i Miasto Korčula zlokalizowane na dwóch krańcach wyspy. Poza nimi znajdziemy wyłącznie małe miejscowości z